Brudzeński Park Krajobrazowy. Mapa dźwiękowa – opisy tekstowe nagrań terenowych

1. LEŚNA ŚCIEŻKA ZA JEZIOREM JÓZEFOWO (Czas trwania: 3.45 min.)
Nagranie wykonane w słoneczny, letni dzień w lesie, około pół kilometra od Jeziora Józefowo. Słyszalne wyraźnie odgłosy lasu: szum wiatru w koronach drzew, ptaki a także nieco oddalone głosy ludzkie, w tym turystów podróżujących na rowerach.

2. JEZIORO JÓZEFOWO – PRZY DRODZE (Czas trwania: 6.00 min.)
Nagranie wykonane w słoneczny, letni dzień w bezpośrednim pobliżu Jeziora Józefowo, pomiędzy miejscowościami Janoszyce i Karwosieki-Noskowice. Słyszalne dźwięki znad samego jeziora, ptaki, sporadyczne i oddalone głosy ludzkie a także przejeżdżające, dość liczne auta, z jednego z nich dobiegająca głośna, basowa muzyka.

3. PARZEŃ-JANÓWEK – NAD SKRWĄ + HYDROFON (Czas trwania: 4.25 min.)
Nagranie wykonane w pochmurny, letni dzień na niewysokiej skarpie nad Skrwą w miejscowości Parzeń-Janówek. Słyszalny szum rzeki i lokalna fauna: ptaki i wiewiórki. Nagranie częściowo wykonane z użyciem hydrofonu, spod powierzchni wody.

4. PARZEŃ-JANÓWEK – STOPIEŃ WODNY (Czas trwania: 1.31 min.)
Nagranie wykonane w pochmurny, letni dzień w miejscowości Parzeń-Janówek, w bezpośrednim pobliżu znajdującej się tam wypożyczalni kajaków. Słyszalna w nagraniu praktycznie wyłącznie silnie spiętrzona woda na niewielkim stopniu wodnym na rzece Skrwie.

5. REZERWAT SIKÓRZ – MOSTEK NAD SKRWĄ (Czas trwania: 2.58 min.)
Nagranie wykonane w słoneczny, letni dzień w Rezerwacie Sikórz, z mostku nad rzeką Skrwą, na ścieżce prowadzącej w głąb rezerwatu z okolic kościoła w Sikorzu. Słyszalny szum rzeki i liczne ptaki.

6. REZERWAT SIKÓRZ – SKRWA + HYDROFON (Czas trwania: 3.25 min.)
Nagranie wykonane w słoneczny, letni dzień w Rezerwacie Sikórz, na brzegu rzeki Skrwy. Słyszalny szum rzeki i liczne ptaki. Nagranie częściowo wykonane z użyciem hydrofonu, spod powierzchni wody.

7. CIERSZEWO – WĄWÓZ (Czas trwania: 3.29 min.)
Nagranie wykonane w dość pochmurny, letni dzień w leśnym wąwozie nieopodal miejscowości Cierszewo. Słyszalne liczne i wyraźne głosy ptaków, owady, szum wiatru w koronach drzew.

8. CIERSZEWO – MOSTEK (Czas trwania: 3.30 min.)
Nagranie wykonane w słoneczny, letni dzień na brzegu Skrwy, w bezpośrednim pobliżu częściowo uszkodzonego drewnianego mostku na rzece. Słyszalny szum rzeki, ptaki a także dźwięki antroposfery – między innymi głosy ludzkie i muzyka z pobliskiego ośrodka rekreacyjnego w Cierszewie, a także przechodzący blisko człowiek.

9. CIERSZEWO – MOKRADŁA I POLA (Czas trwania: 2.54 min.)
Nagranie wykonane w słoneczny, letni dzień nieopodal brzegu Skrwy, nad podmokłymi terenami nadrzecznymi. Słyszalne wyraźnie owady, głównie świerszcze, szum wiatru w okolicznej roślinności, szczekanie psa, głosy ptaków.

10. CIERSZEWO – WZNIESIENIE NAD SKRWĄ (Czas trwania: 4.00 min.)
Nagranie wykonane w pochmurny i dość chłodny letni dzień w pewnym oddaleniu od brzegu Skrwy, w lesie, na wzniesieniu nieopodal prowadzącej wąwozem ścieżki turystycznej. Słyszalne dźwięki trzeszczących na wietrze drzew, szum wiatru w ich koronach, kilka gatunków ptaków przemieszczających się wyżej w przestrzeni lasu.

11. LEŚNA DROGA ZA CIERSZEWEM (Czas trwania: 3.30 min.)
Nagranie wykonane w pochmurny i dość chłodny letni dzień w lesie, na poprowadzonej wąwozem ścieżce turystycznej. Słyszalny wiatr w koronach drzew, łamiące się pod jego naporem i spadające fragmenty gałęzi, wyraźne głosy ptaków.

12. WIATR W LASKU IGLAKÓW (Czas trwania: 3.00 min.)
Nagranie wykonane w pochmurny i dość chłodny letni dzień w młodym lesie iglastym, na ścieżce około 2 km za miejscowością Cierszewo. Słyszalny głośny wiatr pośród drzew oraz głosy ptaków.

13. LUDWIKOWO – LEŚNA ŚCIEŻKA (Czas trwania: 3.44 min.)
Nagranie wykonane w słoneczny, letni dzień w lesie nieopodal miejscowości Ludwikowo. Słyszalne dźwięki lasu, w tym głośny szum drzew i ptaki, odgłos przejeżdżających niedaleką drogą aut i człowiek poruszający się na rowerze.

14. REZERWAT BRWILNO – CISZA LASU (Czas trwania: 3.10 min.)
Nagranie wykonane w okresie letnio-jesiennym w Rezerwacie Brwilno, w lesie, w pewnym oddaleniu od ścieżek turystycznych. Słyszalny szum wiatru w koronach drzew, spadające fragmenty gałęzi i liście, w oddali szczekanie psa i dźwięki pracy maszyn w znajdujących się za lasem zabudowaniach.

15. REZERWAT BRWILNO – MOGIŁA 400 POLAKÓW (Czas trwania: 4.30 min.)
Nagranie wykonane w okresie letnio-jesiennym w Rezerwacie Brwilno, w bezpośredniej bliskości mogiły upamiętniającej 400 zamordowanych tam w czasie II wojny światowej Polaków. Obecne w nagraniu są szum drzew i głosy ptaków, przejeżdżający na rowerach turyści a także głośne, choć dobiegające z oddali, z okolicznych dróg, wyraźne dźwięki silników sportowych motocykli.

16. REZERWAT BRWILNO – KONCERT PTAKÓW (Czas trwania: 10.46 min.)
Nagranie wykonane w słoneczny dzień późnym latem w Rezerwacie Brwilno, na ścieżce, na otwartym terenie otoczonym w pewnej odległości lasem. Obecne liczne głosy wielu gatunków ptaków, w pobliżu jak i w odległości do pół kilometra, odległe dźwięki z dróg i zabudowań, a także pojedynczy wystrzał dochodzący z oddali, być może oddany z broni myśliwskiej.

17. REZERWAT BRWILNO – PTAKI W LESIE (Czas trwania: 3.29 min.)
Nagranie wykonane w okresie letnio-jesiennym w Rezerwacie Brwilno, w lesie. Słyszalny jest szum drzew, głosy ptaków, odległe dźwięki z dróg i zabudowań.

18. REZERWAT BRWILNO – LEŚNA ŚCIEŻKA (Czas trwania: 4.14 min.)
Nagranie wykonane w okresie letnio-jesiennym w Rezerwacie Brwilno, na leśnej ścieżce. W nagraniu obecne są ptaki, dźwięki wiatru w koronach drzew a także przejeżdżający turyści na rowerach.

19. REZERWAT BRWILNO – PARKING LEŚNY (Czas trwania: 3.29 min.)
Nagranie wykonane w ciepły letni dzień w Rezerwacie Brwilno, na leśnym parkingu w pobliżu dość ruchliwej drogi wojewódzkiej. W nagraniu obecne są ptaki, dźwięki wiatru w koronach drzew a także dość liczne przejeżdżające auta.

20. MIĘDZY WISŁĄ A DROGĄ 562 (Czas trwania: 2.27 min.)
Nagranie wykonane w ciepły letni dzień na obrzeżu Rezerwatu Brwilno, nad zarośniętym roślinnością brzegiem Wisły, w pobliżu ruchliwej drogi wojewódzkiej 562. W nagraniu obecne są ptaki, dźwięki wiatru w koronach drzew i liczne przejeżdżające auta.

Zadanie publiczne
Brudzeński Park Krajobrazowy. Mapa dźwiękowa
realizuje Fundacja Nobiscum dzięki dofinansowaniu
ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

 


Skip to content