Mapa dźwiękowa Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego

🇬🇧 For English info, click here (link)

Brudzeński Park Krajobrazowy zajmujący blisko 3,5 ha powierzchni obejmuje dolinę rzeki Skrwy Prawej na jej odcinku dolnym, powyżej ujścia do Wisły, wraz z przyległymi kompleksami leśnymi Brwilno, Brudzeń, Sikórz oraz w północnej części Parku polodowcową rynnę Karwosiecko-Cholewicką z jeziorami Józefowskimi.

To właśnie Skrwa jest centrum życia całego parku, choć wędrując po należących do jego obrębu lasach możemy natknąć się też na inne ciekawe miejsca. Audialnie poza ciszą lasu i lokalizacjami nieco bardziej eksploatowanymi przez turystów, w parku niepodzielnie rządzą ptaki. Czasami stroniące od człowieka i oddalające się pospiesznie nawet od stojącego – pozornie – bezgłośnie i nieruchomo autora nagrań, innym razem zdają się kompletnie nie przejmować naszą obecnością i hałasują wszędzie dookoła. W parku, prócz obecności rowerzystów, turystów pieszych i względnie nielicznych aut poruszających się po lokalnych drogach, swą obecność zaznaczają także rozjeżdżające ścieżki quady – w nagraniach słyszalne często na dalszych planach.

Mapa dźwiękowa Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego to trzeci już projekt, oparty na relatywnie dużym zbiorze nagrań terenowych, ukazujący się nakładem Fundacji Nobiscum. Jego autor – Piotr Dąbrowski – tym razem przemierzał z mikrofonem lasy i tereny położone nad Skrwą Prawą tworzące obszar parku. Projektowi towarzyszą fotografie autorstwa Gabrieli Nowak-Dąbrowskiej.

Nagrania składające się na projekt powstały w samym parku i jego bezpośredniej otulinie, w miejscach, jakie w miarę powstawania projektu niejako same skleiły się w audialną opowieść, którą snuje szemrzący nurt Skrwy Prawej, liczne ptasie głosy, szum dobywający się z koron drzew ale także dość regularnie swoje kilka słów dokłada konsekwentnie hałasujący człowiek. Z nagrań wyłania się obraz cennego przyrodniczo terenu, nieodwracalnie już jednak powiązanego z antroposferą.

Mapa dźwiękowa Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego ukaże się w postaci nieodpłatnego wydawnictwa CD w nakładzie 1000 egzemplarzy, zawierającego 20 nagrań terenowych i fotografie.

Wydawnictwo dostępne będzie od poniedziałku, 12 grudnia 2022 roku:

• w Płocku – w Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Stary Rynek 8
  • w Warszawie – w Czytelni Słów i Dźwięków Elektra w Mazowieckim Instytucie Kultury, ul. Elektoralna 12
  • w Białej – w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, ul. Jana Kazimierza 1
  • w Siecieniu – w Mazowieckim Zespole Parków Krajobrazowych – Zespole ds. Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, Siecień 134, 09-411 Biała
  • bezpośrednio od Fundacji Nobiscum, kontakt mailowy: info@fundacjanobiscum.eu

Kolejne miejsca dystrybucji płyty już niebawem!

Nagrania zostały opublikowane na licencji Creative Commons – uznanie autorstwa (CC BY 3.0 PL).

Opisy tekstowe zawierające najistotniejsze informacje na temat 20 zarejestrowanych w ramach projektu nagrań terenowych dostępne są pod poniższym linkiem:

Opisy tekstowe nagrań (link)

Zadanie publiczne
Brudzeński Park Krajobrazowy. Mapa dźwiękowa
realizuje Fundacja Nobiscum dzięki dofinansowaniu
ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.