For English version, see here (link)
Fundacja Nobiscum z przyjemnością ogłasza swój nowy projekt, który realizujemy dla płocczan w 2021 roku dzięki dofinansowaniu w ramach 10. edycji konkursu dla organizacji pozarządowych Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka.
Płock w zasięgu ręki to cykl 10 filmów dostępnych online za pośrednictwem strony internetowej fundacji oraz naszych kanałów w mediach społecznościowych, dzięki którym opowiemy o historii płockich zabytków – tych istniejących obecnie w przestrzeni miasta, ale i tych, które bezpowrotnie z niej zniknęły. Zajrzymy do miejsc niedostępnych zwykle zwiedzającym, opowiemy o ciekawostkach, odkryjemy nieznane fakty, porozmawiamy z opiekunami tych zabytków i pasjonatami historii. Przy okazji zwiedzania lokalizacji, opowiemy też o ludziach – przedsiębiorcach, naukowcach, artystach, społecznikach, przedstawicielach różnych narodowości i wyznań, którzy przez lata współtworzyli Płock, a z dorobku niektórych z nich korzysta do dziś cały świat.
Wszystkie filmy będą dostępne w języku polskim, z polskimi i angielskimi napisami.
W pierwszym odcinku cyklu Gabriela Nowak-Dąbrowska omawia historię płockich synagog, z których w przestrzeni miasta ocalała jedna, ale z filmu dowiecie się również o innych ciekawych faktach: czy wiecie, że w 1872 roku w Płocku działało aż 45 prywatnych domów modlitwy? Zapraszamy do obejrzenia filmu na Facebooku, Youtube bądź Vimeo!
W drugim odcinku cyklu, o historii jednego z najstarszych płockich kościołów opowiedzą Gabriela Nowak-Dąbrowska, historyk i wiceprezes Fundacji Nobiscum, oraz o. Marcin Kowalewski, proboszcz Parafii Św. Maksymiliana M. Kolbego!
Film dostępny jest w języku polskim, z polskimi i angielskimi napisami na naszych kanałach:
Trzeci odcinek cyklu “Płock w zasięgu ręki” poświęciliśmy historii płockich cmentarzy żydowskich i mykwy – a więc najważniejszych, obok synagog, miejsc związanych z lokalną społecznością żydowską.
Film dostępny jest w języku polskim, z polskimi i angielskimi podpisami na naszych kanałach:
W czwartym odcinku cyklu Gabriela Nowak-Dąbrowska opowie o historii Dom Darmstadt – kamienicy przy Starym Rynku 8, w której w XIX wieku funkcjonował Hotel Berliński, mieszkali m.in. autor “Dziadka do orzechów” Ernst Theodor Amadeus Hoffmann czy pochodzący z Włocławka lekarz Dawid Wassercug, a od 1885 roku swój kantor bankierski prowadził Ludwik Flatau.
W piątym odcinku pozostajemy na Starym Rynku, tym razem spoglądając głównie na historię jego północnej pierzei. To tu mieszkali m.in. historyk i pisarz Wincenty Hipolit Gawarecki, muzyk i kompozytor Gustaw Lewita czy znany w żydowskim świecie pisarz i przedwojenny aktywista Nachum Sokołow. Z opowieści Gabrieli Nowak-Dąbrowskiej poznacie też choćby historię charakterystycznej kamienicy z numerem 17 czy popularnego budynku u zbiegu Starego Rynku i ulic Grodzkiej i Jerozolimskiej.
W szóstym odcinku cyklu Gabriela Nowak-Dąbrowska i gość specjalny odcinka – ks. Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Płocku – opowiedzą o historii nieistniejącej już płockiej cerkwi, obecnej siedziby parafii a także kaplicy pod wezwaniem św. Archanioła Michała znajdującej się na cmentarzu przy ulicy Norbertańskiej.
Siódmy odcinek cyklu poświęciliśmy jednej z najpopularniejszych ulic Starego Miasta – Grodzkiej. Gabriela Nowak-Dąbrowska opowiada o historii kamienic, ale i ludzi – to tu mieszkali lub prowadzili swoje przedsiębiorstwa i inicjatywy m.in. lekarz i pisarz Mieczysław Themerson oraz jego syn, znany na całym świecie awangardowy artysta Stefan, pierwsza prawniczka w Płocku Roza Holcman, księgarze – Izydor Wasserman i rodzina Kempnerów czy pisarz i aktywista Mieczysław Goldberg.
W ósmym odcinku udajemy się na Plac Narutowicza. To tu mieści się wiele zabytkowych budynków o bogatej historii, siedzibę ma Towarzystwo Naukowe Płockie, plac był także świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, takich jak obrona Płocka przed inwazją bolszewicką w 1920 roku.
W dziewiątym odcinku cyklu przyjrzymy się niektórym spośród płockich zabytków techniki: dawnym młynom, fabrykom, elektrowniom czy wieży ciśnień. Większość z nich do dziś czeka na renowację i odzyskanie świetności. Wybierzmy się na wycieczkę po przemysłowym Płocku sprzed lat.
Dziesiąty i ostatni już odcinek cyklu poświęciliśmy miejscom i ludziom związanym z mariawityzmem. Odwiedzimy Świątynię Miłosierdzia i Miłości oraz zabudowania klasztorne, a także płocki cmentarz mariawicki.