80. rocznica likwidacji płockiego getta

80. rocznica likwidacji płockiego getta

Information in English: JewishPlock.eu

W roku 2021 przypada 80. rocznica likwidacji płockiego getta. Pierwsza deportacja płockich Żydów miała miejsce 21 lutego 1941 roku, ostatnia – 1 marca tego roku. Chcąc upamiętnić te dni, kiedy ok. 10 tysięcy Żydów zostało wywiezionych przez Niemców do obozów pracy i zagłady, Fundacja Nobiscum przygotowała trzy wydarzenia.

 

Premiera filmu W otchłań cieni

21 lutego 2021 r., godz. 18.00

Strony jewishplock.eu, fundacjanobiscum.eu oraz kanały fundacji na Facebooku

W dniu 21 lutego 1941 roku we wczesnych godzinach rannych otoczono żydowską dzielnicę i SS-owcy zaczęli wypędzać biciem Żydów z ich mieszkań. Pierwszą fazę wysiedleńczą obserwowałem z okna naszego mieszkania. Wypędzonych z mieszkań Żydów bito strasznie i pędzono do ciężarówek. Na ulicach leżało wielu ludzi bez znaków życia. Klapy ciężarówek nie zostały opuszczone, a przy obu jej stronach stali SS-owcy z pałkami i bili wchodzących, tak że przed ciężarówką utworzyło się naturalne wejście na wóz z ciał ludzkich. Wszelkie bagaże odebrano nam przed wejściem na wóz. Pamiętam, że w dniu wysiedlenia był straszny mróz, a wielu ludzi na ciężarówkach było w samej bieliźnie. Na każdej ciężarówce było około 35-40 osób, wepchniętych jak sardynki. [Izaak Zemelman]

Autorami filmu są Gabriela Nowak-Dąbrowska i Piotr Dąbrowski z Fundacji Nobiscum. Na produkcję składają się fragmenty wspomnień płockich Żydów, ktorzy przeżyli deportację z płockiego getta, m.in. Symchy Gutermana, Adama Neumana-Nowickiego, Izaaka Zemelmana, Temy Lichtensztajn, a także materiały archiwalne oraz specjalnie na tę okazję zanimowane rysunki autorstwa Jakuba Gutermana, płocczanina, utalentowanego artysty i znanego wielu mieszkańcom naszego miasta dobrego ducha Płocka.

Tytuł filmu nawiązuje do wiersza Symchy Gutermana “Moja wiara”.

Film dostępny będzie w wersji polskojęzycznej, z polskimi oraz angielskimi napisami.

 

Wystawa wirtualna Żydzi płoccy 1939-1945

Premiera wystawy: 21 lutego 2021 r., godz. 18.00

Strony jewishplock.eu, fundacjanobiscum.eu oraz kanały Fundacji Nobiscum oraz Płockiej Galerii Sztuki na Facebooku

Przed II wojną światową w Płocku mieszkało niemal 10 tysięcy Żydów. Odgrywali oni istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym miasta. Współtworzyli historię Płocka przez ponad 700 lat. Wybuch II wojny światowej sprawił, że ich świat przestał istnieć. Wystawa wirtualna zatytułowana “Żydzi płoccy 1939-1945”, przygotowana przez Fundację Nobiscum we współpracy z Płocką Galerią Sztuki, przypomni najważniejsze informacje dotyczące losów płockich Żydów w okresie II wojny światowej. Materiały zaprezentowane na wystawie pochodzącą m.in. ze zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego, Ghetto Fighters House, Archiwum Państwowego w Płocku, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zbiorów prywatnych.

Autor: Gabriela Nowak-Dąbrowska

Koncepcja graficzna i wykonanie strony: Piotr Dąbrowski

Partner projektu: Płocka Galeria Sztuki

Wystawa dostępna będzie w wersji polsko-, oraz angielskojęzycznej.

 

Projekt edukacyjny To wydarzyło się tu, gdzie stoisz

21 lutego – 1 marca 2021 r.

Przestrzeń ulicy Józefa Kwiatka w Płocku

Jak często mieszkając, załatwiając różne sprawy czy oczekując na przyjazd autobusu zastanawiamy się nad losem blisko 10 tysięcy ludzi, którzy na przełomie lutego i marca 1941 roku zostali brutalnie wysiedleni z płockiego getta, a dokładnie z ulicy Kwiatka, dawnej Szerokiej? W 80. rocznicę deportacji płockich Żydów Fundacja Nobiscum pragnie przypomnieć o tym wydarzeniu poprzez realizację projektu edukacyjnego w przestrzeni ulicy. Na planszach informacyjnych znajdą się zdjęcia i informacje, a także kody QR umożliwiające przejście do stron internetowych z wystawą wirtualną Żydzi płoccy 1939-1945 oraz filmem W otchłań cieni.

Więcej szczegółowych informacji na temat naszych projektów niebawem!Skip to content