Sygnał/Szum: Marek Kamiński / Zbigniew Chojnacki – koncert

Fundacja Nobiscum ponownie zaprasza do płockiej Kawiarni Charlie na kolejny koncert w ramach tegorocznej odsłony cyklu Sygnał/Szum. 6 lipca zagrają dwaj artyści: Marek Kamiński oraz Zbigniew Chojnacki.

Marek Kamiński to pochodzący z Krakowa producent i multiinstrumentalista, tworzący muzykę z pogranicza ambientu i neoklasyki. Swą działalność zaczynał jako gitarzysta post-rockowej formacji New Century Classics, by niedługo później skoncentrować się na solowej działalności w ramach projektu Lights Dim. Pod jego szyldem wydał dwie płyty oraz szereg EPek. Kamiński miał również okazję współpracować z Piotrem Dąbrowskim — płockim producentem muzyki elektronicznej, z którym powołał do życia studyjny projekt Echolette, wydając dwie bardzo dobrze przyjęte przez krytyków Epki.

W ramach Lights Dim, Kamiński nagrywał i wydawał z wieloma prominentnymi twórcami muzyki eksperymentalnej — zarówno z Polski jak i z zagranicy, miedzy innymi z Gallery Six (JP), Endless Melancholy (UA), oraz Grzegorzem Bojankiem (PL). Miał on również okazję dzielić scenę z takimi twórcami jak Jacaszek, Hior Chronic, Loscil czy Piotr Michałowski.

Najnowsze wydawnictwo Kamińskiego – longplay ‘Not Here’ – stanowi rezultat niemal dwóch lat pracy artysty. Płyta zawiera 8 utworów łączących brzmienia fortepianu, przetwarzanej gitary elektrycznej, jak również nagrań terenowych, syntezatorów i samplerów granularnych. Wydawnictwo ujrzało światło dzienne 12 marca 2019 roku. Masteringu płyty podjął się Rafael Anton Irisarri (Black Knoll Studio), cieszący się renomą twórca wielu przełomowych nagrań z gatunku drone/ambient.

Płocki koncert artysty będzie premierą live tego wydawnictwa.

Zbigniew Chojnacki – akordeonista, improwizator. Muzykę oraz dźwięki postrzega swobodnie i umownie, najistotniejszy jest dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Każda forma wydawania dźwięku, jest ułatwieniem nawiązania kontaktu z ludźmi. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyką, jak sam mówi „stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykle krzesło na środku sceny mogą być inspirujące.”

Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami sceny zarówno jazzowej jak i improwizowanej m.in. Marcinem Albertem Steczkowskim, Michałem Urbaniakiem, Jackiem Kochanem, Anną Gadt, Krzysztofem Gradziukiem, Adamem Pierończykiem, Joelle Leandre, TOC. Oprócz działalności solowej na stałe współtworzy wraz z Łukaszem Czekałą grupę Backspace, która określa swoją grę jako improwizowaną muzykę współczesną.

W listopadzie 2015 roku ukazała się solowa płyta artysty zatytułowana ,,Elektrotropizm”.

Cykl Sygnał/Szum w tegorocznej odsłonie to szereg koncertów i spotkań warsztatowych, które odbędą się od czerwca do grudnia 2019 roku.

Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Nobiscum a partnerami projektu Płocka Galeria Sztuki i Kawiarnia Charlie.

Projekt realizujemy dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Patronat medialny: radiomixx.pl