Żydowski Hrabia wraca do domu. Nasza wystawa podczas 5. Biegu Powstania Styczniowego w Kucharach Żydowskich.
Już 27 stycznia 2019 r. w Kucharach Żydowskich odbędzie się 5. Bieg Powstania Styczniowego, czyli charytatywny bieg o charakterze koleżeńskim. W tym roku fundusze z wpisowego i datki z puszek wolontariuszy posłużą pomocy 3-letniej Oli Lewandowskiej, chorującej na rzadką chorobę genetyczną – zespół Aperta.
Podczas wydarzenia Fundacja Nobiscum będzie miała przyjemność zaprezentować naszą wystawę planszową “Żydowski hrabia. Rzecz o Stanisławie Posnerze”, poświęconą temu senatorowi, publicyście, społecznikowi i działaczowi niepodległościowemu pochodzącemu właśnie z Kuchar Żydowskich.
Poniżej pełen program wydarzenia oraz kilka słów o bohaterze naszej wystawy:
godz. 10.30 rejestracja biegaczy
godz. 11.00 msza św. w kościele pw. św. Zygmunta w Królewie
godz. 12.15 uroczyste otwarcie wydarzenia i wystaw historycznych
godz. 12.30 – 13.35 start biegów
godz. 12.00 – 15.00 palenie ogniska, pieczenie kiełbasy, grochówka
godz. 13.00 – 14.45 wręczanie medali biegaczom oraz pucharów zwycięzcom godz.
15.30 zakończenie
W programie również: wystawy o tematyce historycznej, rekonstruktorzy, pokaz wozów strażackich Ochotniczych Straży Pożarnych, kąpiel morsów, zbiórka pieniędzy przez wolontariuszy dla Oli Lewandowskiej.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/BiegPowstaniaStyczniowego/
Stanisław Posner zapisał się na kartach historii nie tylko jako uczony prawnik, wybitny polityk i mąż stanu na miarę światową, ale także jako działacz społeczny o wielkiej ofiarności, żarliwy miłośnik książki, wielki obywatel i człowiek niezwykłego serca. W czasie I wojny światowej, przebywając na emigracji w Paryżu, Posner pracował z niezwykłym zapałem dla sprawy Niepodległości: pisywał o Polsce do licznych pism francuskich, wygłaszał odczyty, odbywał konferencje, starając się działać w interesie Polski, organizował jednocześnie Polaków we Francji, przygotowywał ich do przyszłej działalności w Niepodległej Polsce. Był inicjatorem i twórcą Uniwersytetu Ludowego im. Adama Mickiewicza w Paryżu, współorganizował Polską Ligę Nauczania – instytucję, która postawiła sobie za zadanie gromadzenie materiałów, potrzebnych dla odbudowy szkoły w kraju.
Wystawa, której autorką jest Gabriela Nowak-Dąbrowska, historyk i wiceprezes Fundacji Nobiscum, stanowi próbę przybliżenia tej postaci – ważnej i ciekawej, acz w niewystarczającym stopniu znanej szerszej publiczności. Do jej przygotowania posłużyły m.in. materiały pozyskane z Gabinetu Rękopisów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Narodowego Archiwum Cyfrowego.