Płocki kościół na Górkach w drugim odcinku cyklu “Płock w zasięgu reki”

🇵🇱 W drugim odcinku cyklu “Płock w zasięgu ręki”, który Fundacja Nobiscum przygotowuje dzięki dofinansowaniu Fundacji “Fundusz Grantowy dla Płocka”, o historii jednego z najstarszych płockich kościołów opowiedzą Gabriela Nowak-Dąbrowska, historyk i wiceprezes Fundacji Nobiscum, oraz o. Marcin Kowalewski, proboszcz Parafii Św. Maksymiliana M. Kolbego!

Film dostępny jest w języku polskim, z polskimi i angielskimi napisami na naszych kanałach na Facebooku, Youtube i Vimeo.

🇬🇧 In the second episode of the series “Płock within your reach”, which the Nobiscum Foundation is preparing thanks to the funding received from the Grant Fund for Płock, the history of one of the oldest churches in Płock is discussed by Gabriela Nowak-Dabrowska, historian and vice president of the Nobiscum Foundation, and Fr. Marcin Kowalewski, priest of the St. Maximilian Kolbe parish!

The film is available in Polish, with Polish and English subtitles on our Facebook, Youtube and Vimeo channels.