82. rocznica deportacji Żydów z płockiego getta. Fotorelacje z naszych wydarzeń

17 lutego zorganizowaliśmy podwójną premierę: filmu Hermana i Nortona Kellerów z 1937 roku “Podróż do Płocka” oraz “Małej księgi imion”.

Film, prócz tytułowej podróży, zawiera ujęcia m.in. z ulic naszego miasta – Józefa Kwiatka, Kolegialną i Bielską oraz przedstawia mieszkańców, w tym także płockich Żydów. Jego premiera online już niebawem!

Projekt “Mała księga imion” dedykowaliśmy dzieciom płockiego getta. Jest on próbą wydobycia z niepamięci imion najmłodszych ofiar terroru okupanta niemieckiego w czasie II wojny światowej. Brutalnie pozbawione dzieciństwa, odarte z poczucia bezpieczeństwa, siłą wyrwane z własnych domów, stały się, jak wspominał po latach Kuba Guterman, „wspólnikiem paraliżującego strachu i przygnębiającej troski o jutro”. Dzieci stały się bezbronnymi ofiarami oraz świadkami wszechobecnego głodu, chorób i śmierci. Zimą 1941 roku, podczas likwidacji płockiego getta, niektóre z nich, w tym niemowlęta, zostały bestialsko zamordowane. Dzieci ginęły w obozie przejściowym w Działdowie, w warszawskim getcie, w Treblince, w Auschwitz. Projekt jest wynikiem kwerendy przeprowadzonej w zasobie archiwalnym Archiwum Państwowego w Płocku. Na podstawie materiałów źródłowych udało nam się ustalić imiona 1680 dzieci, które znalazły się w ponad 6-tysięcznej grupie więźniów płockiego getta, istniejącego od września 1940 roku do początku marca 1941 roku. Inspiracją projektu fundacji jest nieoceniona praca Dariusza Popieli oraz jego wyjątkowy projekt „Ludzie, nie liczby”, w ramach którego upamiętnia żydowskie społeczności swojego rodzinnego regionu.

“Małą księgę imion” wydaliśmy jako publikację w limitowanym nakładzie dzięki wsparciu naszych darczyńców – Haliny i Svena Hylanderów. Nakład ten trafił nieodpłatnie w ręce uczestników naszych wydarzeń upamiętniających 82. rocznicę deportacji Żydów z płockiego getta.

28 lutego we współpracy z Moniką Niedźwiecką, nauczycielką Zespołu Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku, zorganizowaliśmy specjalny spacer po mieście dla uczniów szkoły. Uczestnicy poznali Płock z czasów międzywojnia a także dramat płockich Żydów deportowanych przez Niemców z getta w 1941 roku przez pryzmat wspomnień Adama Neumana-Nowickiego.

1 marca na cmentarzu żydowskim przy ulicy Mickiewicza wspólnie z obecnymi płocczanami, odczytaliśmy imiona 1680 najmłodszych więźniów płockiego getta. Podczas spotkania złożyliśmy także symboliczne kamyki, które są tradycyjną żydowską formą upamiętnienia, na pomniku ofiar Holokaustu. Część kamyków przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku.

Wydarzenia upamiętniające 82. rocznicę deportacji Żydów z płockiego getta Fundacja Nobiscum zorganizowała dzięki środkom własnym i wsparciu darczyńców.