Szenwic. Historia jednej rodziny – wystawa już od 2 września

🇵🇱 Wystawa “Szenwic. Historia jednej rodziny” przygotowana przez Fundację Nobiscum zaprezentuje losy członków żydowskiej rodziny, która była związana z Płockiem od początku XIX wieku. Na wystawę planszową będą składać się fotografie rodzinne oraz dokumenty m. in. z Archiwum Państwowego w Łodzi i Archiwum Państwowego w Płocku, które jest partnerem projektu. Wystawa powstała dzięki współpracy i zaangażowaniu członków rodziny, którzy do dziś żyją m.in. w Polsce oraz we Włoszech i została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Wydarzenie zostało wpisane w program Europejskich Dni Kultury Żydowskiej 2023 odbywających się pod hasłem “Pamięć”.

Na otwarcie wystawy i spotkanie z potomkami rodziny Szenwic zapraszamy 2 września o godzinie 11.00 do Domu Darmstadt przy Starym Rynku 8.

Wystawa będzie dostępna w Domu Darmstadt w dniach 2-3 września 2023. W dniach 13 września – 31 października 2023 zapraszamy do zapoznania się z nią w Galerii Mosty przy ulicy Tysiąclecia 2A, na pierwszym piętrze, vis a vis Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży POKiS.

Dodatkowo, w niedzielę 3 września zapraszamy na nasz autorski dyżur na wystawie – wszystkim, którzy odwiedzą nas w Domu Darmstadt w godzinach 11.00 – 16.00 chętnie odpowiemy na pytania dotyczące rodziny Szenwic i naszego projektu.

Tuż po weekendzie otwarcia wystawa będzie również dostępna online na stronie JewishPlock.eu, w polskiej i angielskiej wersji językowej.

🇬🇧 The exhibition entitled “Szenwic. The story of a family” prepared by the Nobiscum Foundation will present the history of members of a Jewish family associated with Płock since the beginning of the 19th century. The board exhibition will consist of family photographs and documents, among others, from the collections of the State Archives in Łódź and the State Archives in Płock, which is a partner of the project. The exhibition was created thanks to the cooperation and commitment of family members who still live in in Poland and Italy and thanks to funding from the Association of the Jewish Historical Institute of Poland. The event is included in the program of the European Days of Jewish Culture 2023 held under the name “Memory”.

We would like to invite you to the opening of the exhibition and the meeting with the descendants of the Szenwic family on September 2 at 11.00 a.m. at the Darmstadt House at 8 Old Market Square in Płock.

The exhibition will be available at the Darmstadt House on September 2-3, 2023. From September 13 – October 31, 2023, we invite you to see it at the Mosty Mall at Tysiąclecia 2A Street, on the first floor, just opposite the Art Gallery of Children and Youth of the Centre for Arts and Culture in Płock.

In addition, on Sunday, September 3, we invite you to our authors’ day at the exhibition – everyone who visits us at the Darmstadt House between 11.00 a.m. – 4 p.m. can meet us and talk about the Szenwic family and our project.

Just after the weekend of its opening, the exhibition will also be available online on JewishPlock.eu, in Polish and English.