Achawa: warsztaty z Mariolą Adamską i wykład Krzysztofa Bielawskiego już w lipcu

Już w lipcu Fundacja Nobiscum zaprasza płockich seniorów na trzy pierwsze wydarzenia naszego projektu “Achawa. Cykl warsztatów i spotkań z historią i kulturą płockich Żydów”, który realizujemy dzięki dofinansowaniu Miasta Płock!

1 lipca o godz. 11.00 zapraszamy płockich seniorów do udziału w spotkaniu i warsztatach plastycznych inspirowanych twórczością Fiszela Zylberberga (1909-1942) – jednego z najbardziej znanych i cenionych grafików i malarzy żydowskich pochodzących z Płocka. Celem warsztatów będzie zapoznanie uczestników z techniką druku wypukłego, praktykowanego przez Fiszela Zylberberga – tworzone przez artystę grafiki w technice drzeworytu podczas warsztatów zastąpione zostaną linorytem. Warsztatom towarzyszyć będzie wykład, prezentujący życie i twórczość Fiszela Zylberberga, ze szczególnym naciskiem na jego realizacje graficzne w technice druku wypukłego.

Miejsce: Klub Aktywnego Seniora, ul. Synagogalna 4 lok. 3. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy: warsztaty@fundacjanobiscum.eu tel. +48 574 188 454

8 lipca o godz. 11.00 zapraszamy płockich seniorów do udziału w spotkaniu i warsztatach plastycznych inspirowanych twórczością Feliksa (1921-2016) i Deviego (1914-2002) braci Tuszyńskich. Celem zajęć będzie poznanie tajemnic warsztatu miniaturzysty w oparciu o prace Deviego Tuszyńskiego. Warsztatom towarzyszyć będzie wykład, prezentujący życie i twórczość braci Tuszyńskich, ze szczególnym naciskiem na czarno-białe rysunki, miniatury Deviego Tuszyńskiego.

Zajęcia 1 i 8 lipca poprowadzi Mariola Adamska – absolwentka muzealnictwa na kierunku Ochrona Dóbr Kultury na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz historii sztuki na studiach podyplomowych Collegium Civitas w Warszawie, która kilkanaście lat pracowała w dziale sztuki Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a obecnie prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku.

19 lipca o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Bielawskim oraz wykład pt. “Co warto wiedzieć o cmentarzach żydowskich i zwyczajach pogrzebowych?”.

Krzysztof Bielawski jest badaczem cmentarzy żydowskich i publicystą, założycielem strony internetowej www.cmentarze-zydowskie.pl, specjalistą do spraw dziedzictwa żydowskiego w Centrum Informacji Historycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz autorem artykułów publikowanych na łamach m.in. „Kwartalnika Historii Żydów”, „Miasteczka Poznań”, ,,Spotkań z Zabytkami”, rocznika “Zagłada Żydów. Studia i Materiały”.

Miejsce: Archiwum Państwowe w Płocku, ul. Kazimierza Wielkiego 9B. Wstęp wolny.

Partnerami naszych wydarzeń są Archiwum Państwowe w Płocku i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku.

Kolejne wydarzenia projektu “Achawa” już w sierpniu. Więcej informacji niebawem!